Církevní gymnázium sv. Voršily

soutěže ... nikoli sportovní


Novinářkou s MF Dnes

I v tomto školním roce se daří studentům v soutěži "Novinářem s MF Dnes". V druhém kole byl z dvaceti pěti textů vybrán redaktory zmíněného deníku jako nejlepší článek Jany Moravcové (oktáva), která originálním způsobem pojala téma vyhlášené pro druhé kolo - "Politika a já".
Celý text byl otištěn v středočeské příloze MF Dnes:

S politikou jsme se seznámily, když mi bylo asi 15 let. V té době jsem byla v deváté třídě na základní škole. O vztazích jsem toho ještě moc nevěděla, a tak pro ni nebylo těžké mě, jak se říká, sbalit.
Nějakou dobu jsme spolu koketovaly, bylo to vcelku nevinné.
Nenechala jsem se jí ovlivňovat a ona to ani nechtěla, dávala mi svobodu a vcelku jsme si rozuměly. Byl to jen taktický tah, aby si mě zpracovala pro svou budoucnost. Postupem času začal náš vztah uvadat. Ona byla pořád stejná. Nechtěla nijak změnit svá stanoviska, když jí někdo dával rady, jen znechuceně zabručela a šla si po svých. A tak to šlo pořád dokola, beze změn. Čas od času jí cosi přeskočilo v hlavě a ona se mě snažila překvapit nějakou nevšedností. Ale já jsem všechny její módní kreace a výstřelky přecházela jen s lehkým pousmáním. Ano, nechápala jsem, jak může tak rychle měnit tvář. Skoro pořád se přetvařovala a na něco si hrála. Po pravdě řečeno, dělá to dodnes a je jí ku škodě, že se své chameleónství ještě nenaučila ovládat nebo alespoň částečně skrývat. Myslím, že by to neměla dělat tak okatě. Časem jsem pochopila, že se mě snaží ovládat. Snažila se být nenápadná, což jí narozdíl od jiných záležitostí docela šlo.
Když jsem dospěla k plnoletosti, začala si mě omotávat jako had svou oběť. Chtěla si ze mě udělat něco jako svého otroka. Vstaň. Přines! Udělej! Chtěla jsem se s ní rozejít, ale nevěděla jsem, jak jí to říct. Jednou večer jsem něco naznačila a ona kupodivu pochopila! Jakmile zjistila, že ji opouštím pro její paličatost a všednost, nasadila jednu ze svých tváří chameleóna a pozvala mě do divadla. Mělo to být gesto k záchraně našeho vztahu.
Jenže navíc pozvala dalších několik set lidí, aby zaplnila hlediště a bylo pro koho hrát. Kdybych jen tušila, že celé to představení bude jen politický předvolební tyátr, nikdy bych jí nedala druhou šanci. Zklamala mě. Nevím, jestli jí někdy odpustím, asi by musela dát konečně na rady, které ji pronásledují už pěknou řádku let, a změnit se. Uvidíme, jestli o mě stojí.

Zobrazit přehled článkůZpět

Domů